Jei jūsų kasdienis darbas susideda iš grafikų darbuotojams sudarymo, atostogų planavimo ir vėliau jų apskaičiavimo, gerai žinote, kad tai nėra lengva užduotis.
Ką jau kalbėti, kuomet tenka planuoti ir apskaičiuoti atostogų laiką slenkančiu grafiku ir netipinėmis pamainomis dirbantiems darbuotojams, taikant suminę darbo laiko apskaitą.
Netinkamai vedant suminės darbo laiko apskaitos atostogų skaičiavimą, įmonės susiduria su neaiškumais, klaidomis ir darbuotojų bandymais piktnaudžiauti atostogų dienomis.
Šiame straipsnyje padėsime jums išsiaiškinti dažniausiai kylančius klausimus apie suminės darbo laiko apskaitos atostogas ir kaip teisingai apskaičiuoti poilsio laiką, taikant šį apskaitos metodą. Taip pat atrinkome privalumus jūsų įmonei ir patarimus, kaip palengvinti suminės darbo laiko apskaitos taikymą įmonėje, kad tiek jūs, tiek jūsų komanda gautų kuo daugiau jos privalumų.
Keliaukite tiesiai į:
- Kada galima ir verta taikyti suminę darbo laiko apskaitą?
- Kaip yra skaičiuojamos atostogos, taikant suminę darbo laiko apskaitą?
- Kasmetinių atostogų skaičiavimo pagal kalendorines dienas privalumai
- Kaip išvengti klaidų, taikant suminę darbo laiko apskaitą ir skaičiuojant kasmetines atostogas?
- Suminė darbo laiko apskaita lengviau
Kada galima ir verta taikyti suminę darbo laiko apskaitą?
Daug įmonių galėtų taikyti suminę darbo laiko apskaitą, bet to nedaro vien dėl sudėtingos buhalterinės apskaitos. Tačiau suminė darbo laiko apskaita leidžia daug efektyviau planuoti darbuotojų darbo ir poilsio laiką, išvengiant permokų už viršvalandžius ar neišdirbtas valandas.
Keli klausimai, padėsiantys nustatyti, ar jums tinka taikyti suminę darbo laiko apskaitą:
Jei bent į kelis iš šių klausimų atsakėte „taip”, tikėtina, jog jūsų verslui tiktų taikyti suminės darbo laiko apskaitos metodą.
Dažniausiai suminę darbo laiko apskaitą taiko įmonės ir organizacijos:
Kaip yra skaičiuojamos atostogos, taikant suminę darbo laiko apskaitą?
Daugeliui darbuotojų ir buhalterinės apskaitos specialistų geriausiai yra pažįstamas 5 darbo dienų grafikas, nuo pirmadienio iki penktadienio. Darbuotojams, dirbantiems 5 dienas per savaitę, yra suteikiamos 20 darbo dienų atostogų per metus. Tokiu atveju darbuotojas šeštadienį ar sekmadienį ir taip nedirbtų, todėl ir savaitgaliai nėra skaičiuojami kaip sunaudota atostogų diena.
Viskas kiek pasunkėja, kuomet reikia atostogas apskaičiuoti, taikant suminę darbo laiko apskaitą. Dirbant šiuo režimu, darbuotojai gali dirbti bet kuriomis dienomis nepaisant įprastų darbo dienų nuo pirmadienio iki penktadienio.
Todėl jiems vietoj įprastų 20 darbo dienų kasmetinių atostogų yra skiriamos 4 savaitės atostogų per metus. T. y. 28 kalendorinės dienos.
Kokia kyla problema?
Dažnai įmonės dėl nežinojimo ar stengdamosis pasilengvinti buhalterinę apskaitą, net ir taikydamos suminę darbo laiko apskaitą, atostogas skaičiuoja pagal darbo dienas nuo pirmadienio iki penktadienio po 8 valandas (jei dirbama pilnu krūviu), o ne pagal visas savaitės dienas. Tokiu atveju darbuotojai gali specialiai prašyti atostogų savaitgaliais, kadangi šios dienos skaičiuojant pagal 5 d. d. normą yra vertos 0 valandų, ir taip išlošti daugiau poilsio dienų kitų darbuotojų sąskaita.
Tuo tarpu teisingai taikant suminės darbo laiko apskaitos atostogų skaičiavimus gaunate daug privalumų.
Kasmetinių atostogų skaičiavimo pagal kalendorines dienas privalumai
Tiksliau sunaudojamas laikas atostogoms
Skaičiuojant kasmetines atostogas darbo dienomis, dienos nuo pirmadienio iki penktadienio yra vertos po 8 valandas (dirbant 40 valandų per savaitę). Tuo tarpu atliekant skaičiavimus kalendorinėmis dienomis, kiekviena diena yra verta ~5,71 val. (= 40 val. / 7 dienų) arba 5 val. ir ~43 min.
Darbuotojas išėjęs atostogų nuo pirmadienio iki penktadienio sunaudos ne 40 val., o 28,57 val. (28 val. ir 34 min.). Beveik 12 valandų skirtumą galite išnaudoti planuodami darbą kitomis dienomis.
Tuo tarpu, jeigu darbuotojas atostogauja nuo ketvirtadienio iki sekmadienio, skaičiuojant darbo dienomis, atostogos sunaudotų 16 val., o skaičiuojant kalendorinėmis 22,86 val. (22 val. ir 51 min.). Nors valandų šiuo atveju skaičiuojant kalendorinėmis dienomis yra sunaudojama daugiau, tačiau lieka mažesnė tikimybė, kad darbuotojui apskaitinio laikotarpio gale susidarys nedadirbis. Nedadirbis galėtų atsirasti dėl to, kad dėl atostogų savaitgalių metu lieka nepanaudotų valandų, o neužimtų dienų (pamainomis ar atostogomis) laikotarpyje lieka mažiau, kas limituoja galimybes priskirti pamainas kitomis dienomis.
Darbo kodekso 126 straipnyje, 4 punkte yra nurodyta, jog „Atostogos skaičiuojamos darbo dienomis. Švenčių dienos į atostogų trukmę neįskaičiuojamos“. Todėl šventinės dienos skaičiuojant atostogas tiek darbo, tiek kalendorinėmis dienomis kasmetinių atostogų dienų ar valandų nesunaudoja.
Darbuotojai negali piktnaudžiauti atostogų dienomis
Skaičiuojant atostogas pagal darbo dienas, kuomet darbuotojai dirba slenkančiu grafiku, gali atsirasti tokių, kurie piktnaudžiauja atostogų laiku. Tokiu atveju darbuotojai susiplanuoja atostogas, tarkime, kad jiems nereikėtų dirbti kaip numatyta slenkančiame grafike, o kitomis dienomis, kai ir taip jiems numatyta poilsio diena, atostogų neprašo. Arba atostogas ima savaitgaliais, kai jos visai nesunaudoja valandų.
Žemiau pateiktame pavyzdyje matome, kad darbuotojas dirba po 4 pamainas (iš viso 44 val.) ir po 4 dienas ilsisi. Darbuotojas atostogas susiplanavo tuo laiku, kai jam pagal slenkantį grafiką turėtų būti darbo dienos. Skaičiuojant darbo dienomis atostogos vertos 32 val., o kalendorinėmis – 22,85 val. (22 val. ir 51 min.).
Kitame pavyzdyje matome, kad darbuotojas turėtų dirbti savaitgalio metu. Skaičiuojant darbo dienomis atostogos vertos tik 16 val., o kalendorinėmis – 22,86 val. (22 val. ir 51 min.).
Taikant atostogų skaičiavimą pagal kalendorines dienas, nesvarbu, kurią savaitės dieną atostogos prasideda ar baigiasi – kiekviena atostogų diena (išskyrus šventinės) sunaudoja atostogų valandas.
Atsiranda lygybė tarp darbuotojų
Kiekvienoje įmonėje yra sąžiningų darbuotojų ir tų, kurie randa spragų ir būdų, kaip apeiti taisykles. Jei vieni darbuotojai renkasi ir planuoja atostogas sąžiningai, kiti – planuoja grafikus, bandydami išlošti daugiau laisvų dienų.
Ilgainiui komandoje gali kilti nesutarimų ir išaugti nepasitenkinimas vieni kitais bei darbdaviu. Atostogas skaičiuojant pagal kalendorines dienas atsiranda lygybė, kadangi dėl vienodų skaičiavimų sąlygų visoms dienoms, nelieka vietos spragoms, kuriomis darbuotojai galėtų pasinaudoti.
Jūsų skaičiavimai atitinka darbo kodeksą
Darbo kodeksas ganėtinai griežtai reglamentuoja darbuotojų darbo ir poilsio laiką. Neteisingai skaičiuojant atostogų laikus, įmonė ginčo metu gali gauti nuobaudą už netinkamai suplanuotą ir apskaičiuotą atostogų laiką.
Kaip išvengti klaidų, taikant suminę darbo laiko apskaitą ir skaičiuojant kasmetines atostogas?
Kasmetinių atostogų skaičiavimas pagal kalendorines dienas turi nemažai naudų, tačiau ir vieną didelį minusą. Toks skaičiavimo būdas yra daug sudėtingesnis ir reikalauja ženkliai daugiau laiko nei įprastas skaičiavimas pagal darbo dienas po 8 valandas. Neturint specializuoto tam įrankio, gali tekti prie šios užduoties praleisti nemažai laiko, didėja skaičiavimo klaidų tikimybė.
Jei norite greitai ir be klaidų apskaičiuoti visų darbuotojų atostogas ir išdirbta laiką, vienas iš būdų yra naudoti patikimus, skaitmeninius, tokiai užduočiai specializuotus įrankius. Skaitmeninė grafikų sudarymo sistema gali visus skaičiavimus padaryti už jus realiu laiku. Jums tereikia suvesti darbuotojų duomenis, taikomą darbo krūvį bei jų atostogų dienas.
Sistema automatiškai sudaro įvairias skaičiavimų suvestines bei ataskaitas, kurias galite naudoti apskaičiuodami darbo užmokestį.
Suminė darbo laiko apskaita lengviau
Suprantame, jog net ir įgudusiems darbo laiko apskaitos profesionalams, suminė darbo laiko apskaita nėra lengvai įkandama. Norėdami palengvinti jūsų darbą, siūlome sistemą, kuri taps jūsų dešiniąja ranka.
OPTAS – grafikų sudarymo sistema ne tik automatiškai generuoja darbo grafikus šimtams darbuotojų, bet ir atlieka visus skaičiavimus už jus.
Planuokite suminės darbo laiko apskaitos atostogas paprasčiau:
Jei norite lengviau ir paprasčiau valdyti suminę darbo laiko apskaitą – pasikalbam ir kartu surasime jums tinkamiausią sprendimą.